Vítejte ve světe kávy,mezi milovníky a příznivci tohoto nápojeTéměř po celém světě rostou rostliny, z kterých lidé připravují výluhy, nálevy i odvary, jenž jsou léčivé, posilující a osvěžující. Třebaže nejde o klasické čaje připravené z různých druhů čajovníku, zaslouží si i tyto nápoje pozornost, protože nám mohou pomoci v prevenci nebo při léčbě různých onemocnění.

LAPACHO:

Lapacho je vnitřní kúra stromů Tecome Lapacho. Obsahuje velké množství cenných látek. Lapacho vysoce posiluje imunitu člověka a aktivuje látkovou výměnu, což je potřeba hlavně po chemoterapii či dlouhodobém užívání chemických léků. Detoxikuje játra, podporuje trávení. Je určitou prevencí rakoviny.

Příprava: 2 polévkové lžíce lapacha vaříme 5 minut v 1 litru vody. Potom ještě necháme 15 minut louhovat. Scedíme a nápoj je připravený. Lapacho se hodí k dlouhodobému užívání bez vedlejších účinků. Běžně se prodává v bylinkářstvích, lékárnách či prodejnách se zdravou výživou.

MATÉ:

Maté se vyrábí z listů Cesmíny Paraquayské. Nápoj obsahuje vitaminy C, B, A a hlavně minerální látky vápník a hořčík. Nápoj se vyznačuje velmi povzbudivými účinky v přírodní formě, bez možné škodlivé závislosti. Dále zahání pocit hladu, což ocení lidé s problémy s redukcí váhy.

Příprava: polévkové lžíce maté se zalijí 1 litrem vroucí vody a nechají 7-10 minut louhovat.ROOIBOS:

Rooibos se vyrábí z listů rostliny Aspalathus linearis. Nápoj obsahuje hodně minerálních látek a to především vápník, hořčík, draslík. Má antibakteriální a protiplísňové účinky. Dále částečně detoxikuje organismus. Pomáhá při léčbě cukrovky a kožních onemocnění. Tento čaj je vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy, protože neobsahuje žádný kofein.

Příprava: 2 lžíce rooibosu se přelijí 1 litrem vroucí vody a nechají 10-15 minut louhovat.

HONEYBUSH:

Honeybush se vyrábí z rostliny Cyclopia intermedia. Má nádhernou medovou vůni, od ní se také odvíjí jeho název. Nápoj je bohatý na velké množství minerálů, antioxidantů a stopových prvků. Výborně pomáhá při nachlazení, chřipce, zánětech horních cest dýchacích a nechutenství, hlavně u dětí. Působí antivirově, antimykoticky. Snižuje hladinu cukru v krvi a také cholesterol, podporuje trávení a má kladný vliv na nervovou soustavu. U žen je výborný při regulaci menstruačního cyklu a v období klimakteria, snižuje výskyt osteoporózy. Neobsahuje žádný kofein, proto je vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.

Příprava: 2 polévkové lžíce se zalijí 1 litrem vroucí vody a nechají 20 minut louhovat.

VILCACORA:

Vilcacora je liána Uncaria tomentosa. Nápoj silně aktivizuje imunitní systém, je proto velmi vhodný při léčbě rakoviny i její prevenci. Podporuje krvetvorbu, působí proti křečím, chrání trávicí trakt a celkově posiluje.

Příprava: jelikož je tento čaj vzácný, dostanete jej pouze v dobrých bylinkářstvích či specializovaných prodejnách se zdravou výživou, návod na přípravu bude přiložen.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
Kávová tapeta

Kávová tapeta

Stáhněte si originální tapetu na Váš počítač.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one