Vítejte ve světe kávy,mezi milovníky a příznivci tohoto nápoje

Typy čaje a jejich vzájemné rozdíly

Existuje několik tisíc variací čaje s ohledem na původ, rod, způsob sklizně, způsob zpracování a řadu dalších atributů. Nicméně veškerý čaj pochází z jediné rostliny, a to Camellia Sinensis. Jedná se o keř, který pokud roste divoce, tak dorůstá výšky až několika metrů. Obecně je možno čaje s ohledem na způsob zpracování rozdělit na 3 druhy, a to na zelené, oolongy a černé. Uvnitř těchto kategorií samozřejmě existují stovky variant, které se od sebe liší celou řadou atributů. Zmíněné tři druhy se od sebe liší zpracováním po sklizni.
White Hair PeonyPtačí jazyk Loong Cheng
Fermentace nebo oxidace?
Černé čaje a Pu-erhy procházejí mnohahodinovým oxidačním procesem. Oxidace je u čajů obecně nesprávně zaměňována za fermentaci, neboť fermentace je anaerobický proces, který probíhá bez přístupu vzduchu, zatímco oxidační proces u čaje je na vzduchu přímo závislý. Můžeme tedy odpovědně říci, že fermentované a ani částečně fermentované čaje neexistují a tudíž nikde na těchto stránkách tyto termíny nenajdete. Stejně tak by se neměly objevovat na stránkách těch prodejců, kteří mají alespoň minimální povědomí o technologii zpracování čaje. Oolongy jsou oxidovány jen částečně, čaje zelené zcela minimálně a bílé čaje nejsou vystaveny oxidačnímu procesu vůbec.
Pěstování čaje
Veškerý čaj pochází z oblastí s tropickým nebo subtropických podnebím. Čajovníku se nejvíce daří tam, kde je teplo a kde hodně prší. Zatímco jsou období dešťů nezbytná pro přežití čaje, ty nejlepší čaje se produkují v obdobích sucha. Přesto, že čajovník nejlépe roste v teplých oblastech, ty nejkvalitnější čaje rostou v oblastech chladnějších, ve výškách od 1000 do 2500m. Pomalejší růst čajových lístků ve vyšších nadmořských výškách má blahodárný vliv na chuť čaje.
Bílý čaj
Není vůbec vystaven oxidačnímu procesu, listové pupeny se otrhají ještě před rozvinutím, nechají se pouze zavadnout a nijak se mechanicky nezpracovávají, po odpaření vody se suší. Bílý čaj disponuje velkým množstvím katechinu, které jsou obsaženy v čerstvých čajových lístcích. Aby se zamezilo tvorbě chlorofylu, je rostlina během růstu stíněna od slunečních paprsků. Pupeny mají stříbřitý vzhled a často se označují jako "Silver Tips". Čaj má specifickou čerstvou chuť, nálev velmi světle žlutozelenou barvu. Bílé čaje jsou obvykle relativně drahé a považují se za specialitu a čajovou pochoutku. Současné studie ukazují, že bílé čaje mohou mít až 5x vyšší ochranný účinek proti rakovině než čaje zelené.
Zelený čaj
Expozice oxidačnímu procesu je minimální během zpracování. Po zavadání se čajové lístky obvykle svinují, kdy dojde k porušení bunečné struktury uvnitř lístků. Vyvolaná chemická reakce je uměle zastavena tepelnou úpravou, sušením či pražením. Zelený čaj má mnohem více rostinných kvalit než čaj černý nebo Oolong právě díky minimální oxidaci. Většina zelených čajů vytváří zeleno zlatavý nápoj. Zatímco asijské kultury jsou si po staletí jisty, že zelený čaj má positivní vliv na zdraví člověka, moderní věda teprve začíná objevovat, že to může být i pravda.
Oolong
Je vystaven oxidaci, ale zdaleka ne tak rozsáhlé jako u čaje černého. Zde zůstává někde na půl cestě mezi čajem zeleným a černým, doba oxidace býva zkrácena na 10-70% doby oxidace u čaje černého. Jeho spotřeba se pohybuje kolem 3% celosvětové spotřeby čaje. Hodně čajových labužníků si Oolong oblíbilo, neboť má velice specifickou jemnou chuť a získal tak přezdívku „šampaňské mezi čaji“. Lístky Oolongu jsou často formovány do dlouhých kudrnatých nebo kulovitých tvarů (podobně jako Gunpowder).
Ginseng Oolong
Černý čaj
Po zavadání a svinování nebo zpracování technologií CTC (Crush, Tear, Curl) je budoucí černý čaj dlouhé hodiny vystaven oxidačnímu procesu, který dává čaji výraznou sytou barvu, stejně tak i nálevu. Zmíněná CTC technologie dokáže dát nálevu černého čaje sytě červený nádech. Černé čaje jsou obecně chuťově silnější a obsahují více kofeinu. Celosvětová spotřeba černého čaje činí asi 70% celkové světové spotřeby čaje, největší oblibě se těší hlavně v západních zemích, asijské země černý čaj produkují především pro export. Výzkumy ukazují, že černé čaje neobsahují tolik zdraví prospěšných látek jako čaje méně oxidované.
Pu-erh
Pokud jsme jednou začali dělit čaje podle doby, po kterou jsou vystaveny oxidaci, tak nesmíme po černém čaji zapomenout uvést Pu-erh. Tento čaj je vystaven oxidačnímu procesu ještě několikanásobně déle a v oxidaci pokračuje i během uskladnění jako hotový produkt. Je to jeden z nejkvalitnějších čajů vůbec, i když ne každému příjde jeho specifická zemitá chuť vhod. Pu-erh produkují tzv. "velkolisté" čajovníky a je pojmenován podle stejnojmenného městečka v provincii Yunnan, která sousedí s Laosem na jihu Číny. Jako jeden z mála čajů se neskladuje v hermeticky uzavřených nádobách, ale nechává se dýchat, což dále ovlivňuje jeho vlastnosti. Tyto čaje je možné najít i ve věku 10-50 let, ovšem jeho stáří obvykle odpovídá i cena, která může dosahovat i několika tisíc amerických dolarů. Kvalitní (ale drahý) Pu-erh má velmi pozitivní vliv na lidský organismus.
Luk On
Tento druh čaje pochází ze stejnojmenného okresu Luk On z čínské provincie Anhui a čím více na sever Číny se pohybujete, tím více je budou lidé nazývat jednoduše čaje An. Jedná se o plně až několikanásobně oxidované čaje, které by bylo možno přirovnat k čajům Pu-erh, nicméně výchozí čajová rostlina je u obou druhů jiná. Stejně jako Pu-erh se nechává Luk On po sklizni, oxidaci a dalších částech výrobního procesu zestárnout a stejně tak platí, že čím je čaj starší, tím je obvykle i chutnější, drahší a má větší schopnosti s ohledem na působení na tělo člověka. Jeho primární zdravotní účinky jsou podpora trávení, čištění trávicího ústrojí a snižování hladiny cholesterolu v krvi.
autor: dobrycaj.cz
Kávová tapeta

Kávová tapeta

Stáhněte si originální tapetu na Váš počítač.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one