Vítejte ve světe kávy,mezi milovníky a příznivci tohoto nápoje
Než začnete číst následující řádky, uvařte si šálek svého oblíbeného nápoje a v klidu se s námi vydejte po stopách kávy až do dob jejích úplných začátků.

Legendy o kávě

Než začnete číst následující řádky, uvařte si šálek svého oblíbeného nápoje a v klidu se s námi vydejte po stopách kávy až do dob jejích úplných začátků.

historie První údaje o kávovníku a kávových zrnech se dochovaly v podobě historek a legend. Jedna z nich se datuje asi od poloviny 15. století a vypráví se v ní o chudém poutníku, který cestoval křížem krážem oblastí Etiopie. Vyčerpaný a unavený se jednou zastavil u neznámého keře, u něhož se chtěl občerstvit a odpočinout. Založil oheň a přiložil větvičky onoho neznámého keře, které byly obsypány suchými bobulemi. Překvapila ho vůně částečně spálených bobulek. Zvědavost mu nedala a tak část bobulí vzal, rozdrtil je mezi kameny a vzniklou hrubou drť nasypal do horké vody, která mu zbyla po uvaření pokrmu. Voda se zabarvila dohněda a příjemně zavoněla. Poutník byl zvědav, jak bude chutnat a tak nápoj vypil. Po nějaké době na sobě pocítil svěžest a sílu. Netušil, že se jedná o plody kávovníku, ale přesto nezvyklou energii přisoudil svému novému nápoji. A snad to byla právě tato legenda, která označila původně kávovník názvem cahuha, což znamenalo síla, později vznikl název kaweh, což je v arabštině název pro něco vzrušujícího.

Podle další legendy se našly účinky kávy poněkud jinak. Hovoří se v ní o pastevci jménem Chaldi, který si jednou povšiml, že jeho stádo koz je najednou nezvykle čilé, bujné a plné energie. Pozoroval kam se chodí kozy pást a objevil, že spásají zvláštní vonící keříky. Samozřejmě, že i v tomto případě, jak už to tak bývá, zapracovala jeho zvědavost a on okusil také bobule z keříků. Stejně jako kozy z jeho stáda, pocítil sám dosud nepoznanou energii. Jedl tyto podivné plody a pozoroval na sobě jejich účinky. Pomáhaly mu překonávat únavu a zaháněly pocit spánku. Se svým tajemstvím se po čase svěřil opatovi z blízkého kláštera, ovšem u něho příliš nepochodil. Opat považoval záhadnou rostlinu za nástrahu samotného ďábla a tak přinesené plody hodil do ohně. mnišiA právě tento projev nedůvěry byl klíčem k odhalení tajemství kávovníkových zrn. Oheň uvolnil kávové aroma, které opata natolik překvapilo a patrně i okouzlilo, že zrnka vyhrabal z ohně a začal s nimi experimentovat. Zkoušel je vařit ve vodě a potom nápoj pil. Když objevil a sám na sobě vyzkoušel jeho povzbuzující účinky, rozhodl, že jej budou pít mniši, aby zůstávali svěží při nekonečných nočních motlitbách. Tato legenda se považuje za nejpravděpodobnější, ale je docela možné, že na účinky kávy se přišlo úplně jinak. Pravdou ovšem zůstává, ať tomu napomohla náhoda či zvědavost, že se jednalo o velkolepý objev. Každá z pověstí může mít trochu pravdivý základ a faktem je, že kávovníková zrna skutečně pochází z Etiopie a Arabům vděčíme za objev kávy jako povzbuzujícího nápoje.

23.11.2006 11:25:50
Viggen
Kávová tapeta

Kávová tapeta

Stáhněte si originální tapetu na Váš počítač.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one