Vítejte ve světe kávy,mezi milovníky a příznivci tohoto nápoje

Vliv kávy na zdraví..., jak to tedy je...?

Vliv kávy na zdraví..., jak to tedy je...?

Káva a zdraví

Názory na účinky kávy na zdraví člověka se různí a to jak u odborné, tak u laické veřejnosti. Stále dokola se opakují otázky zda škodí nebo prospívá. Ve snaze zodpovědět tyto otázky se vědci ze špičkových výzkumných pracovišť na celém světě zabývají nejrůznějšími epidemiologickými a experimentálními studiemi. Konzumentům kávy jsou předkládány výsledky těchto studií o jejím působení na lidský organismus a doporučení bývají jak kladná, tak i záporná. Je logické, že člověk se přikloní raději k tvrzení, které je bližší jeho představám a to podporuje.

My bychom vám rádi na těchto stránkách uvedli fakta o účincích kofeinu, což je patrně nejznámější ze sloučenin obsažených v kávě, o procesech, které probíhají v těle po požití kávy a také vás chceme seznámit s důvody, proč je káva jako nápoj doporučována i proč se tvrdí, že není.

Pití kávy Káva prošla různými etapami vývoje a v těchto obdobích byla zatracována i velebena. Důvodem je, že kofein působí na každého člověka jinak. Existuje mnoho ovlivňujících aspektů, které mohou zkreslovat výsledky působení kávy. Rozdílné jsou její účinky u mladých lidí a jinak káva působí na starší osoby. Dost podstatné je také pohlaví člověka i jeho tělesná hmotnost. Je třeba také říci, že účinky kávy jsou odlišné i podle typu vybrané odrůdy kávovníku, kterou k přípravě zvolíme. Připomeňme si, že kávy s vyšším obsahem kofeinu bývají vesměs horší kvality. Pití takové kávy může u citlivějších osob způsobit takzvaný kofeinový šok, při kterém se projeví bolest hlavy, silné bušení srdce a třes rukou. Abychom předešli nežádoucím účinkům, je vhodné zvolit některou z jemných odrůd kávy typu Arabica. Ta naše smysly pouze lehce povzbudí, dodá tělu energii a její vliv na náš organismus je příznivý.

Přestože pití kávy je velmi rozšířeným zvykem, je dost pravděpodobné, že při její konzumaci nepřemýšlíme o tom, jaké účinky vlastně káva má. Posuzujeme ji individuálně, mnozí povzbuzení od kávy očekávají a proto ji vyhledávají, jiným káva chutná, ale tytéž účinky jim mohou způsobit obtíže. Podstatnou roli sehrává také příprava kávy a nutno říci, že náš klasický "český turek" bývá asi tou nejhorší variantou. Přesto platí, že lidé s vysokým krevním tlakem nebo s poruchami zažívání by měli být opatrní a kávu si raději nedopřávat. Také lidem s gastritidou by káva mohla způsobit nemalý problém a to z toho důvodu, že aktivuje žaludeční šťávy.

Mléko U pravidelných konzumentů kávy nelze také podcenit jejich možnou závislost na tomto nápoji. Denně jsme svědky nebo přímo účastníky nabízení kávy na pracovištích nebo návštěvách a to často i tehdy, když už máme svůj ranní šálek v sobě. Většině z nás patrně káva opravdu chutná, ale jsou i tací, kteří ji pijí pouze ze zvyku nebo třeba jen ze slušnosti. Kávu pijeme při různých příležitostech a jistě každý sám na svém organismu pociťuje její účinky. Není rozhodně pravdou, že všechny kávy působí stejně, a že je tedy vlastně jedno, jakou kávu zvolíme. Kvalitní a jemné kávy nezatěžují organismus, zatímco silné kávy typu Robusta s vyšším obsahem kofeinu mohou být pro naše tělo značně zátěžové. Mylná je také představa, že mléko v kávě tlumí následky kofeinu, je tomu právě naopak.

Je tedy mnohem rozumnější pít kvalitní kávy s nižším obsahem kofeinu bez mléka, než se snažit si levnou kávu nevalné chuti mlékem vylepšovat. Kvalitnější druhy mají sice vyšší cenu, ovšem v tomto případě by mělo být zásadní pouze jedno jediné hledisko a tím je naše zdraví.

Naším cílem není přesvědčit naprosto každého o tom, že káva je úžasným nápojem. Rádi bychom ale vzbudili váš zájem o ni a doufáme, že k tomu přispějí rovněž informace objasňující účinky kávy a působení kofeinu na lidský organismus. Je dobré umět si pro sebe správně zvolit ideální kávu a není problémem vybírat, pokud má člověk dostatek informací. Teprve potom můžeme objevit tu pravou kávu, která nám bude nejen báječně chutnat, ale může nám pomoci překonat i některé zdravotní potíže.

23.11.2006 11:24:05
Viggen
Kávová tapeta

Kávová tapeta

Stáhněte si originální tapetu na Váš počítač.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one