Vítejte ve světe kávy,mezi milovníky a příznivci tohoto nápoje

Káva - recepty obvyklé i neobvyklé

101 zajímavých receptů na kávu. Ochutnejte netradiční kombinace !


1. ALŽÍRSKÁ KÁVA

 

 

7 g mleté kávy, 20 g šlehačky, 2 cl vaječného koňaku.

 

Porci šlehané smetany, kterou dáme do vysoké sklenice, zalijeme vaječným koňakem. Káva mí výborné aroma a není třeba ji přislazovat.

 

 

 

2. ARABSKÁ KÁVA I.

 

 

7 g mleté kávy, 1/2 čajové lžičky mletého kardamomu, 1/2 šálku vody

 

Mletou kávu dobře promícháme s kardamomem, dáme do džezvy a zalijeme studenou vodou. Postavíme na oheň a necháme vzkypět. Ihned přecedíme do malého moka šálku a podáváme.

 

3. ARABSKÁ KÁVA II.

Do džezvy dáme lžičku práškového cukru a necháme na ohni zvolna rozpustit. Když cukr začne karamelizovat, nalijeme do džezvy pod hrdlo vodu, přivedeme do varu, odstavíme, vsypeme kávu, zamícháme a na ohni necháme vzkypět. Na chuť přidáme karadamom.

 

4. ANGLICKÁ KÁVA

 

 

1 dl silné filtrované kávy,1 lžička cukru, 1 lžíce kakaa, 1 porce zmrazeného smetanového krému, mléko podle potřeby.

 

Filtrovanou kávu smícháme s cukrem a kakaovým práškem a necháme v chladničce vychladit. Potom kávu nalijeme do poháru, doplníme smetanovým krémem a vychlazeným mlékem. Podáváme s brčkem.

 

5. BALKÁNSKÁ KÁVA

 

 

Nejméně 10 g jemně mleté kávy na 1 šálek, cukr podle chuti.

 

Mletou kávu třeme s cukrem v misce na plotně, až cukr teplem zkaramelizuje. Potom zalijeme vodou, zahřejeme k bodu varu a hned podáváme.

 

6. BELGICKÁ KÁVA

Ve 3 dl vařící vody rozpustíme 2 lžíce instantní kávy. Když vystydne, rozmixujeme kávu s vanilkovým nanukem, nalijeme do skleněných pohárů a bohatě ozdobíme kopečkem šlehačky.

 

7. BELGICKÁ KÁVA - LUTYCH

Předem připravenou, vychlazenou kávu ze 7 g nalijeme do vysokého skleněného poháru, přidáme drcený led, 5cl vanilkové zmrzliny a mícháme, až vznikne hustá krémová hmota. Zdobíme šlehačkou.

 

8. BERLINSKÁ KÁVA

 

 

7 g mleté kávy, 10 g cukru, 0.5 dl kondenzovaného mléka Tatra

 

Kávu připravíme v konvici, mléko ohřejeme zvlášť. Na stůl podáváme ve dvou konvicích, mícháme až v porcelánovém hrnku. Sladíme kostkovým cukrem. Káva se hodí hlavně k moučníkům

 

9. BERLINSKÁ KÁVA - MELANŽ

 

 

1 1/2 šálku dobře vychlazené silné cezené kávy, 100 ml třešňovice, 100 ml smetany (i ke šlehání), 1 lžička moučkového cukru, asi 1/3 lžičky jemně mleté kávy

 

Vychlazenou kávu, třešňovici a smetanu nalijeme do šejkru a dobře protřepeme, nebo pomocí malé metly prošleháme ve větší sklenici. Nalijeme do pohárů, povrch posypeme práškovým cukrem a poprášíme mletou kávou.

 

10. BOMBAJSKÁ KÁVA

 

 

2 lžičky jemně mleté kávy, 1 lžička cukru, 2 hřebíčky, 1 lžíce rumu, malý kousek celé skořice, 2 lžíce šlehačky, 1 lžička na nudličky nakrájené pomerančové kůry.

 

Do vody v džezvě nasypeme kávu, přidáme cukr, koření i rum a necháme jednou přejít varem. Přecedíme do šálku, ozdobíme šlehačkou a posypeme pomerančovou kůrou.

 

 

11. ČESKÁ KÁVA

 

 

1 lžička jemně mleté kávy

 

Mletou kávu v šálku přelijeme vroucí vodou a podáváme. Co dodat ? "Český turek" - odborníky nazývána káva "barbarská"

 

12. FRANCOUZSKÁ KÁVA

 

 

1 lžíce cukru, 1 žloutek, 1 porce filtrované kávy

 

Ve vyšším poháru smícháme a napěníme cukr se žloutkem a zalijeme čerstvě filtrovanou kávou.

 

13. HAVAJSKÁ KÁVA

 

 

1 šálek kokosové moučky, 1 1/2 šálku mléka, 2 šálky vody, 1 1/2 lžičky instantní kávy, cukr podle chuti.

 

Kokos nasypeme do kastrůlku, zalijeme 1 šálkem vody, postavíme na oheň a necháme zhoustnout. Potom směs přecedíme. Kokos vložíme na pánev a osmahneme dozlatova. Mléko smícháme s druhým šálkem vody, přidáme instantní kávu a prohřejeme. Rozdělíme do sklenic, podle chuti osladíme a posypeme dozlatova osmahnutým kokosem.

 

 

14. HOLANDSKÁ KÁVA

 

 

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 30 ml (i více) ginu, cukr podle chuti, šlehačka

 

Do většího šálku dáme gin a cukr, zalijeme kávou a zdobíme šlehačkou.

 

 

15. HOLLYWOODSKÁ KÁVA

 

 

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 1šálek mléka, 1 lžička instantního kakaa, 1 lžička cukru, špetka soli, 2 lžíce šlehačky

 

V mléce rozmícháme kakao, cukr a špetku soli. Zalijeme kávou a podáváme teplou i studenou, vždy doplněnou šlehačkou

 

16.IRSKÁ KÁVA

 

 

10 g jemně mleté kávy, 2 dl vody, 2-3 lžíce irské whisky, smetana ke šlehání podle chuti.

 

Do silnostěnné sklenice nalijeme whisky, přidáme cukr a rozmícháme, až se cukr rozpustí. Potom do sklenice přilijeme horkou, čerstvě uvařenou a přecezenou kávu tak, aby její hladina dosahovala do 3/4 sklenice. Navrch po obrácené lžičce opatrně nalijeme krémovitě ušlehanou smetanu tak, aby se nesmíchala s kávou. Kávu už nemícháme. Pijeme ji přes ušlehanou smetanu.

 

 

17. ITALSKÁ KÁVA I. (MILÁNSKÁ)

 

 

10 g mleté kávy, 250 ml mléka nebo kávové smetany

 

Do vroucího mléka nasypeme kávu a hned odstavíme z ohně. Necháme krátce ustát, přecedíme a podáváme.

 

18. ITALSKÁ KÁVA II.

 

 

7 g kávy, 1,5 dl vody, 3 lžíce kondenzovaného mléka, cukr podle chuti

 

Kávu uvaříme v malé konvici nebo v kávovaru. Nalijeme ji do nahřátého šálku, osladíme a doplníme kondenzovaným mlékem. Podáváme horkou.

 

 

19. JAMAJSKÁ KÁVA

 

 

3/4 šálku filtrované kávy, 1 lžíce medu, špetka mletého hřebíčku, 3 lžíce rumu, 2 lžíce šlehačky, kosek skořice.

 

Med, rum a koření (kromě celé skořice) smícháme v šálku na kašičku. Potom ji dolijeme horkou silnou kávou a rozmícháme. Povrch kávy ozdobíme šlehačkou. Kávu podáváme s kouskem celé skořice.

 

 

20. KARIBSKÁ KÁVA

 

 

3/4 šálku filtrované kávy, 2 lžíce bílého rumu, 1 lžička cukru, 2 hřebíčky, 1 lžička strouhané pomerančové kůry, smetana, špetka mleté skořice.

 

Horkou kávu nalijeme do šálku. pomeranč omyjeme v horké vodě, nastrouháme z něj kůru a díme ji do nerezové naběračky. Přisypeme cukr, přidáme hřebíčky, zalijeme rumem, zahřejeme nad mírným plamenem a zapálíme. Chvíli flambujeme. Potom přecedíme přes kovové sítko do šálku. Doplníme smetanou a posypeme skořicí.

 

 

21. KARLOVARSKÁ KÁVA

 

 

1 dl horké kávy, 3 cl becherovky, 2 cl pomerančového likéru, 20 g medu

 

Do předehřátého šálku vypláchnutého horkou vodou naléváme becherovku, likér, med a kávu. Vše dobře promícháme lžičkou a ozdobíme zavěšením celé osminky pomeranče. Přípravu zakončíme sříknutím šťávy z kousku pomerančové kůry nad povrchem nápoje. Kdo má rád šlehačku, může si povrch ozdobit kopečkem šlehačky a do ní zapíchnout kousek pomeranče.

 

 

22. KODAŇSKÁ KÁVA I.

 

 

1 šálek silné filtrované kávy, cukr, 2 lžíce ginu, 2-3 hřebíčky

 

Do nahřátého šálku dáme hřebíčky a zalijeme je silnou filtrovanou kávou. Šálek na chvíli přikryjeme a kávu necháme aromatizovat. Potom ji promícháme s cukrem a hřebíčky vyjmeme. Nakonec přilijeme gin a kávu podáváme.

 

 

23. KODAŇSKÁ KÁVA II:

 

 

silná přecezená káva, moučkový cukr, rum

 

Připravíme silnou kávu a nalijeme ji do vyhřátých silnostěnných sklenic. Osladíme moučkovým cukrem a přidáme trochu rumu.

 

 

24. LOTYŠSKÁ KÁVA

 

 

15 cl vychlazené přecezené kávy, lžička cukru, 1/2 ruské zmrzliny, lžička drceného ledu, 20 g šlehačky

 

Do vysokého skleněného poháru nalijeme vychlazenou kávu, přidáme drcený led a zmrzlinu (bez oplatky) a mícháme tak dlouho, až vznikne hustý krém. Kávu ozdobíme ušlehanou šlehačkou a podáváme.

 

 

25. LUTYŠSKÁ KÁVA

 

 

2 šálky silné filtrované kávy, 2 šálky mléka, vanilínový cukr

 

Čerstvě připravenou kávu osladíme a necháme zchladnout Studenou kávu nalijeme do misky na led a v mrazničce necháme zmrznout. Kávové kostky rozdělíme do vysokých sklenic, zalijeme mléke, a podle chuti osladíme vanilínovým cukrem. Podáváme se slámkou.

 

 

26. MAĎARSKÁ KÁVA

 

 

3 lžičky instatntní kávy, 2 šálky vody, 1 šálek mléka, 4 žloutky, 8 lžic meruňkovice, cukr podle chuti, 4 lžíce šlehačky

 

Mléko nalijeme do kastrůlku a prohřejeme. Žloutky rozmícháme s cukrem a meruňkovicí a vmícháme do vlažného mléka. Rozdělíme do čtyř nahřátých sklenic a zalijeme silnou kávou. Povrch ozdobíme vrstvou šlehačky a podáváme.

 

 

27. MAKEDONSKÁ KÁVA

Přiměřené množství kávy (5-7) se nasype do suché džezvy a nakrátko se postaví na such na oheň. Ve chvíli, kdy aroma začne pronikat, zalije se horkou vodou a přivede do varu. Sladí se podle chuti.

 

28. MAROCKÁ KÁVA

 

 

2 silné plátky oloupaného pomeranče, 1 lžička cukru, 1/2 šálku vody, 1/2 šálku filtrované kávy, 2 lžíce šlehačky.

 

Do šálku vložíme plátky pomeranče a posypeme cukrem. Zalijeme vroucí vodou a necháme krátce působit. Pak dolijeme horkou kávu a přizdobíme šlehačkou. Chuť je výráznější, můžeme-li použít plátek i s kůrou.

 

29. MEXICKÁ KÁVA I.

 

 

40 g čokolády, 6 lžic smetany, 1/2 lžičky mleté skořice, špetka muškátového květu, 30 g mleté káv\, 6 dl vody, 2-3 lžíce cukru, 4 lžíce šlehačky.

 

Do šálků rozdělíme na kousky rozlámanou čokoládu, smetanu, skořici a muškátový květ. Zalijeme uvařenou přecezenou kávou. Osladíme a mícháme, až se čokoláda rozpustí. Povrch zdobíme šlehačkou.

 

30. MEXICKÁ KÁVA II.

 

 

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 2 lžíce smetany ke šlehání, pomerančová kůra nebo čokoláda.

 

Kávu v šálku doplníme ne zcela dohusta ušlehanou smetanou a povrch posypeme nastrouhanou pomerančovou kůrou. Jindy místo kůry posypeme na povrchu jen čokoládou, nebo kůrou i nastrouhanou čokoládou.

 

31. RUSKÁ KÁVA

 

 

1 díl vodky, 3 díly silné cezené kávy, kondenzované mléko nabo smetana

 

I.  Do nahřátého šálku nalijeme vodku a zalijeme horkou kávou. Doplníme kondenzovaným mlékem nebo smetanou.

 

II. Do šálku nalijeme horkou kávu. Na nahřátou lžíci nebo naběračku nalijeme určené množství vodky, nad kávou ji zapálíme a hořící vložíme do kávy.

 

 

32. ŘÍMSKÁ KÁVA

 

 

2 dl silné překapávané nebo filtrované kávy, 1/2 šálku kondenzovaného mléka, 1 žloutek, 4 lžíce vermutu, špetka skořice, drcený led, 2 plátky citrónu.

 

Suroviny dáme do mixéru a důkladně rozmixujeme. Napěněný nápoj nalijeme do vysokých sklenic a ihned podáváme.

 

 

33. ŠPANĚLSKÁ KÁVA (Španělská noc)

 

 

2 kostky cukru, pomerančová kůra z omytého pomeranče, 2 cl brandy, 1 šálek vody, 1 lžička instantní kávy, 2 lžíce šlehačky, 2 cl pomerančového likéru.

 

Kostky cukru dobře otřeme o omytou pomerančovou kůru a vložíme do šálku. Brandy nalijeme na malou naběračku, nahřejeme, zapálíme a přidáme k cukru. Potom přilijeme kávu připravenou z instantní kávy. Vmícháme šlehačku a nakonec zalijeme pomerančovým likérem.

 

 

34. ŠVÝCARSKÁ KÁVA (Café Noisette)

 

 

neplný šálek filtrované oslazené kávy, 4 lžíce sladké smetany, 2 lžíce třešňového destilátu

 

Nahřátý šálek naplníme do tří čtvrtin silnou, čerstvě připravenou filtrovanou kávou, oslazenou podle chuti. Po obrácené lžičce vlijeme smetanu a třešňovici a ihned podáváme.

 

35. TURECKÁ KÁVA

 

 

14 g kávy, cukr podle chuti, 1 šálek vody

 

Jemně mletou kávu smícháme s cukrem, vložíme do džezvy a zalijeme vodou. Velmi zvolna zahříváme a uvedeme k varu, až se na povrchu utvoří pěna. Lžičkou rozdělíme pěnu do šálků. Kávu pak necháme ještě 2x vzkypět. Potom kávu opatrně nalijeme do šálků tak, aby sedlina zůstala na dně džezvy.

 

36. VÍDEŇSKÁ KÁVA I.

 

 

1 šálek cezené nebo filtrované kávy, šlehačka, popř. nastrouhaná čokoláda.

 

Kávu podáváme vždy ve vysoké sklenici s čepicí dobře ušlehané smetany. Na povrchu můžeme posypat čokoládou. Vídeňská káva se také podává se sklenicí sody nebo vody.

 

37. VÍDEŇSKÁ KÁVA II.

 

 

(5 porcí) 1 l vody, 60-80 g jemně mleté kávy, šlehačka

 

Kávu nasypeme do studené vody, dvakrát necháme přejít varem a odstavíme. Necháme ji asi 5 minut stát, přecedíme a doplníme šlehačkou. Chutnější bude, když přidáme 100 - 120 g mleté kávy, protože jsme dnes zvyklí pít kávu silnější.

 

38. KÁVA ADVOKÁTSKÁ

 

 

1 dl filtrované kávy připravené ze 7 g kávy, 5 lžic vaječného likéru, kousek čokolády, cukr podle chuti, 2 lžíce šlehačky.

 

Horkou filtrovanou kávu nalijeme do šálku, přidáme vaječný likér a rozmícháme, Ozdobíme šlehačkou, kterou posypeme hoblinkami strouhané čokolády.

 

39. KÁVA AKAPULKO

 

 

1 lžička instantní kávy, 1-2 lžíce moučkového cukru, 1/2 šálku studené vody, 1 lžíce rumu, 1 lžíce citronové šťávy, led

 

Kávu smícháme s cukrem, zalijeme 1/2 šálkem studené vody a dobře vymícháme. Pak přidáme 1 lžíci rumu, 1 lžíci citronové šťávy a 4 kostky ledu. Šálek můžeme ozdobit plátkem citronu. Podáváme jako osvěžující nápoj.

 

40. KÁVA À LA POMPADOUR

 

 

20 g hořké čokolády, 2 lžíce kondenzovaného mléka nebo smetany, 1 šálek silné filtrované kávy, skořice, muškátový oříšek

 

Do nahřátého šálku dáme čokoládu, zalijeme mlékem nebo smetanou, přidáme špetku skořice a "strouhneme" muškátový oříšek. Nakonec zalijeme horkou kávou a promícháme.

 

41. KÁVA BABIČČINA

 

 

30 g mleté kávy, 6 dl vody, 2 lžičky kakaového prášku, cukr podle chuti, 4 lžíce šlehačky, mletá skořice na posypání

 

Do vody přidáme kávu, kakaový prášek, prohřejeme ji až k varu a po vzkypění odstavíme. Krátce nacháme odstát, potom přecedíme do šálků, podle chuti osladíme a zamícháme. Povrch ozdobíme šlehačkou a posypeme mletou skořicí

 

 

42. KÁVA BANÁNOVÁ

 

 

2 menší dobře vyzrálé banány, 1 šálek silné vychlazené kávy, 1 šálek drceného ledu, 1 šálek kávové smetany, 1 žloutek, 1-2 lžíce cukru

 

Oloupané banány překrájíme na menší kousky, vložíme do mixéru, přidáme částečně rozdrcený led, kávu, smetanu, žloutek a cukr a vše dohladka a do pěny rozmixujeme

 

43. KÁVA BORGIA I.

 

 

1 lžička instatní kávy, 1 lžička instantního kakaa, 1 šálek vody, cukr, šlehačka, špetka mleté skořice

 

Kávu a kakao nasypeme do nahřáté nádoby, zalijeme vodou a necháme přejít varem. Potom nápoj nalijeme do nahřáté vysoké sklenice a přidáme cukr. Nakonec ozdobíme šlehačkou a posypeme skořicí.

 

44. KÁVA BORGIA II.

 

 

7 g kávy, 1 lžička kakaa, 1 šálek vody, 1 kostka cukru, šlehačka, strouhaná čokolády.

 

Kávu a kakao spaříme vařící vodou, necháme přejít varem a po krátkém ustálení přecedíme do nahřáté vysoké sklenice. Přidáme cukr, ozdobíme kopečkem šlehačky a povrch posypeme čokoládou.

 

45. KÁVA Café au Lait

 

 

25 g mleté kávy, 2dl vody, 4dl mléka, cukr

 

Kávu připravíme v džezvě nebo v konvici a po ustání slijeme do připravených šálků. Dolijeme mléko a podáváme. Při slévání musí být káva i mléko opravdu vroucí. Cukr podáváme zvlášť.

 

46. KÁVA CARIOCA

 

 

3 kostky ledu, 1 lžíce jablečného sirupu, 2 lžíce rumu, 1 lžička citronové šťávy, 3 lžíce griotky, 1/2 šálku silné filtrované kávy (z 10 g kávy), smetana

 

Roztlučené kostky ledu vložíme do šejkru, přidáme jablečný sirup, rum, citronovou šťávu, griotku, silnou filtrovanou kávu a protřepeme. Ledovou kávu nalijeme do sklenky a doplníme smetanou. Podáváme s brčkem.

 

47. KÁVA CÍSAŘSKÁ

 

 

7 g kávy, 1 lžička moučkového cukru nebo medu, 1 žloutek, 2 lžíce smetany, 1 lžíce koňaku

 

Do vařící vody zavaříme kávu a odstavíme ji z plamene. V šálku utřeme žloutek s cukrem nebo medem a lžící vody. Pak k němu přidáme smetanu, promícháme, zalijeme vlažnou přecezenou kávou a dochutíme koňakem.

 

 

48. KÁVA CLEW - GORIKSKÁ

 

 

1/2 šálku kávy "turka". 1/2 šálku kakaa.

 

Oba nápoje smícháme a osladíme. Přidáme plátek pomeranče, ozdobíme šlehačkou a posypeme špetkou skořice.

 

 

49. KÁVA ČOKOLÁDOVÁ

 

 

250 ml mléka nebo kávové smetany, 50 g mléčné čokolády, 250 ml silné cetené nebo filtrované kávy asi z 20 g kávy mleté, šlehačka.

 

Na menší kousky rozlámanou čokoládu rozmícháme ve vroucím mléce nebo smetaně a zalijeme vroucí kávou. Promícháme a nalijeme do šálků. Můžeme přizdobit šlehačkou.

 

 

50. KÁVA DAMIANA

 

 

1 díl filtrované kávy, 1 díl silného čaje

 

Filtrovanou kávu v šálku doplníme zvlášť připraveným silným čajem.

 

51. KÁVA ĎÁBELSKÁ

 

 

30 g kávy, 5 dl vody, kůra z 1 citronu, 1 pomeranč, 10 hřebíčků, 6 kostek cukru, kousek celé skořice, 1 dl koňaku

 

Připravíme horkou filtrovanou kávu a nalijeme ji do 4 šálků. Citron a pomeranč omyjeme v horké vodě a oloupeme je. Pomeranč rozdělíme na dílky, do kterých napícháme hřebíčky. Pomeranč a citronovou kůru dáme do nádobky z varného skla, přidáme cukr, skořici, zalijeme 3 díly koňaku a zvolna zahříváme k bodu varu, až se cukr rozpustí. Nenecháme však vřít. Zbytek koňaku nalijeme do naběračky, prohřejeme a nakonec zapálíme. Nalijeme do nádobky s pomerančem a necháme chvíli flambovat. Potom tekutinu přecedíme do šálků s kávou a podáváme.

 

 

52. KÁVA ESPRIT

 

 

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 30 ml broskvovice (malinovice nebo jiné ovocné pálenky)

 

Kávu doplníme alkoholem a hned podáváme.

 

 

53. KÁVA FARIZEJSKÁ

 

 

1 šálek kávy, 2 kostky cukru, 3 cl rumu, 2 lžíce šlehačky

 

Připravíme si kávu zalitím 1 lžičky instantní kávy horkou vodou. Do nahřátého šálku vložíme cukr, zalijeme jej horkou, čerstvě připravenou kávou, promícháme, přidáme rum a na povrch navršíme šlehačku.

 

 

54. KÁVA CHOCA

 

 

30 g čokolády, 50 ml mléka nebo kávové smetany, 100 ml silné filtrované kávy.

 

Čokoládu rozmícháme ve vroucím mléce nebo smetaně a zalijeme kávou.

 

 

55. KÁVA KAPUCÍN

 

 

0,5 dl silné filtrované černé kávy z 20 g pražené kávy, 6 - 8 kostek cukru, 1 dl kávové smetany, 3 lžíce šlehačky, 1/2 lžičky kakaa nabo mleté skořice.

 

Do nahřátého šálku nalijeme silnou černou kávu, přidáme cukr a rozmícháme. Potom do šálku přidáme ohřátou kávovou smetanu. Nakonec kávu ozdobíme šlehačkou, posypeme kakaem nebo mletou skořicí.

 

 

56. KÁVA KARAMELOVÁ

 

 

4 lžíce cukru, 500 ml vody, 40 g jemně mleté kávy, 60 - 100ml rumu, smetana nebo šlehačka

 

Na pánev dáme cukr a za stálého míchání jej necháme na mírném ohni zkaramelizovat. Postupně zaléváme a rozvařujeme dohladka s vodou. Rozvařeným karamelem zalijeme kávu, necháme chvíli stát, pak ji přecedíme, rozdělíme do dvou pohárů a doplníme rumem. Můžeme doplnit smetanou nebo šlehačkou.

 

 

57. KÁVA KRÁLOVSKÁ

 

 

1 šálek filtrované kávy, 2 kostky cukru, 2 lžíce koňaku, 3 lžíce šlehačky

 

Do silnostěnné sklenice z varného skla nalijeme horkou silnou filtrovanou kávu. Do naběračky dáme kostky cukru, polijeme je koňakem a nad mírným plamenem zahříváme, až se cukr začne tavit. Naběračku přeneseme nad skleničku s kávou a zapálíme. Jakmile začne plamínek dohasínat, nalijeme flambovaný cukr do kávy. Povrch ozdobíme šlehačkou a podáváme.

 

 

58. KÁVA LIKÉROVÁ - CARAVAN

 

 

7 g kávy, 10 g bílé šlehačky, 10 g čokoládové šlehačky, voda, 1 cl kávového likéru

 

Do poháru nalijeme 1 cl kávového likéru, zalijeme kávovým odvarem připraveným na espresu nebo překapávanou kávou, ozdobíme nejprve čokoládovou a potom bílou šlehačkou

 

 

59. KÁVA MAZARGAN

 

 

2 díly silné cezené nebo filtrované kávy, 1 díl dobrého, nejlépe francouzského koňaku

 

Připravenou kávu doplníme koňakem.

 

60. KÁVA MAZARGAN II.

 

 

1/8 l filtrované kávy, kostky ledu, 3 lžíce maraskina nebo vinného destilátu, cukr

 

Silnostěnnou sklenici naplníme do dvou třetin kostkami ledu. Silnou filtrovanou kávu osladíme, promícháme a necháme vychladit. Potom ji postupně naléváme na ledové kostky a zaléváme maraskinem nebo vinným destilátem. Ihned podáváme se slámkou.

 

61. KÁVA MELANŽ

 

 

1/2 šálku filtrované kávy nebo espresa, 1/2 šálku mléka

 

Kávu v šálku doplníme stejným množstvím horkého mléka, a tak získáme hodně bílou kávu.

 

62. KÁVA MEDOVÁ

 

 

4 šálky středně silné kávy, 4 lžičky medu, 4 lžíce šlehačky

 

Kávu slijeme do šálků, osladíme medem a zdobíme kopečkem šlehačky sĺadké nebo neslazené

 

 

63. KÁVA MERUŇKOVÁ

 

 

150 ml horké filtrované kávy připravené z 10 g mleté, 1 lžíve meruňkovice, kandované ovoce

 

Do sklenice dáme meruňkovici a přilijeme horkou kávu. Kandované ovoce navlékneme na dlouhou ozdobnou koktejlovou jehlici a položíme na sklenici. Před podáváním ozdobíme lístky máty.

 

64. KÁVA MOCA I.

 

 

7 - 10 g mleté kávy, 1 lžíce krupicového cukru, 80 ml studené vody

 

Kávu vsypeme do džezvy, přidáme cukr, zalijeme vodou a rozmícháme. Přivedeme k varu, necháme vzkypět a odstavíme. Nakonec kávu zalijeme 1/2 lžičkou studené vody a necháme odstát. Podáváme v moka šálku.

 

 

65. KÁVA MOCA II.

Tato káva se připravovala dříve svařením kávy ve vodě a přecezením. Vždy se podávala s mlékem nebo se smetanou.

 

66. KÁVA MONT BLANC

 

 

4 šálky filtrované kávy, 8 lžic třešňového destilátu, 4 porce vanilkové zmrzliny, 1/4 litru smetany ke šlehání, 4 lžíce kandovaných nebo v cukru zavařených fialek, cukr podle chuti.

 

Do kávových šálků nebo vysokých sklenic nalijeme filtrovanou kávu, osladíme ji a promícháme. Přidáme třešňový destilát a zmrzlinu. Ze smetany ušleháme pevnou šlehačku a navršíme ji na povrch kávy. Ozdobíme kandovanými nebo v cukru zavařenými fialkami.

 

 

67. KÁVA MRAMOROVÁ

 

 

4 lžičky instantní kávy, 8 dl vody, 4 lžičky cukru, 8 lžic smetany ke šlehání

 

Do nahřátých silnostěnných pohárů dáme instantní kávu, kterou zalijeme vroucí vodou, přidáme cukr a promícháme. Necháme zchladnout. Jakmile je káva vlažná, zvolna přiléváme po okrajích pohárů smetanu, aby se příliš nesmíchala s kávou, a podáváme. Kdybychom použili kávu příliš horkou, smetana by se v kávě rozptýlila a nevytvořila by se mramorová struktura.

 

 

68. KÁVA MRAŽENÁ

 

 

7 g mleté kávy, 2 dl vody, 1 porce vanilkové zmrzliny, 1 lžička cukru, šlehačka

 

Do vařící vody zavaříme kávu, odstraníme z ohně a necháme vychladnout. Do skleněného poháru vložíme zmrzlinu a přelijeme přecezenou kávou. Nakonec přidáme cukr a povrch ozdobíme šlehačkou.

 

69. KÁVA MRAŽENÁ S VAJEČNÝM KOŇAKEM

 

 

1 šálek filtrované nebo překapávané kávy, 2 vrchovaté lžíce zmrazeného smetanového krému, 2 lžíce vaječného koňaku, 2 lžíce smetany

 

Filtrovanou nebo překapávanou dobře vychlazenou kávu nalijeme do velké sklenky. Přidáme zmrazený smetanový krém nebo zmrzlinu, zalijeme vaječným koňakem a povrch ozdobíme šlehačkou. Podáváme s dlouhou lžičkou.

 

 

70. KÁVA MUHR

 

 

1 šálek filtrované kávy, 1 lžička kakaa, špetka skořice

 

Do kávovaru dáme odměřené množství kávy, přidáme kakao a skořici a připravíme filtrovanou kávu.

 

71. KÁVA NATAŠA

 

 

4 čajové lžičky instantní kávy, 6 dl červeného vína, 4 lžíce vodky

 

Víno nalijeme do kastrůlku, vmícháme instantní kávu a zahříváme k bodu varu (nevaříme). Připravíme si 4 sklenice a vložíme do nich lžičku. Směs rozdělíme do sklenic, zalijeme vodkou a ihned podáváme.

 

72. KÁVA NUGÁTOVÁ

 

 

1 šálek silné filtrované kávy, 1lžíce nugety nebo jiného čokoládového krému, 1 lžíce šlehačky

 

Do šálku vložíme čokoládový krém nebo čokoládu a zalijeme vroucí kávou. Přidáme šlehačku a promícháme.

 

73. KÁVA POMERANČOVÁ

 

 

1 šálek filtrované nabo překapávané kávy, 2 kostky cukru, 1 malý pomeranč, 2 lžíce šlehačky, čokoládové hoblinky.

 

Pomeranč dobře omyjeme horkou vodou. Kostky cukru třeme o pomerančovou kůru, až se zbarví do oranžova. Potom je vložíme do nahřátého šálku, zalijeme horkou vodou, doplníme pomerančovou šťávou (2 - 3 lžíce) a rozmícháme. Po rozmíchání ozdobíme šlehačkou, hoblinkami čokolády, kostičkami pomeranče a podáváme.

 

74. KÁVA POMERANČOVÁ S BRANDY

 

 

1 dl silné filtrované kávy, cukr, 2 lžíce na kostičky nakrájené pomerančové kůry, 2 lžíce brandy, 3 lžíce šlehačky, pomeranč a strouhaná čokoláda na ozdobu.

 

Kávu nalijeme do šálku, osladíme, doplníme kostičkami pomerančové kůry a zalijeme koňakem. Povrch ozdobíme šlehačkou a kousky pomeranče. Nakonec posypeme strouhanou čokoládou.

 

75. KÁVA POMPADOUR

 

 

10 g čokolády, 6 lžic neslazeného kondenzovaného mléka, 1 lžička cukru, 3/4 šálku horké kávy, špetka skořice, špetka muškátového oříšku

 

Čokoládu dáme do šálku a ve vodní lázni ji necháme roztavit. Potom ji zalijeme kondenzovaným mlékem, osladíme a zalijeme horkou filtrovanou kávou. Nakonec kávu okořeníme skořicí a muškátovým oříškem.

 

76. KÁVA OTCE JULIA

 

 

1 šálek silné cezené kávy nebo filtrované kávy, 1/2 šálku červeného vína, cukr dle chuti.

 

Ke kávě přilijeme víno, osladíme a zahřejeme (ale nevaříme). Hned podáváme ve větším šálku.

 

 

77. KÁVA S BANÁNOVÝM LIKÉREM

 

 

40 ml banánového likéru, 4 kolečka oloupaného banánu, 1 šálek silné kávy, smetana nebo šlehačka

 

Do poháru dáme kolečka banánu a přelijeme je likérem. Zalijeme kávou a hned doplníme podle chuti smetanou nebo šlehačkou.

 

78. KÁVA S ČAJEM

 

 

1 lžička čaje, 7 g pomleté kávy, práškový cukr

 

V nahřátém šálku spaříme čaj a kávu a necháme chvíli stát. Pak hustým sítem procedíme a osladíme práškovým cukrem.

 

79. KÁVA S ČOKOLÁDOVOU ČEPICÍ

 

 

1 šálek silné kávy filtrované nebo espresa, asi 3 lžíce kávové smetany, 3 lžíce pařížské šlehačky, asi 10 g hořké čokolády

 

Kávu v poháru zalijeme kávovou smetanou a na povrchu doplníme pařížskou šlehačkou. Nakonec přizdobíme strouhanou čokoládou.

 

 

80. KÁVA S KAKAEM A SKOŘICÍ

 

 

1/2 šálku mléka, 1 lžíce medu, 1/4 lžičky mleté skořice, 1 lžička kakaového prášku, 1/2 šálku silné filtrované kávy, kousek citronové kůry, kousek celé skořice

 

Mléko krátce svaříme s medem, skořicí a citronovou kůrou. Pak přidáme kakao, rozmícháme a přelijeme horkou filtrovanou kávou. Vložíme kousek celé skořice a podáváme.

 

81. KÁVA S MEDEM

 

 

1/4 lžičky strouhaného čerstvého oddenku zázvoru, 1 lžíce medu, 3/4 šálku filtrované kávy, 3 lžíce smetany.

 

Strouhaný zázvor zalijeme vodou a 2 minuty povaříme. Potom zázvor přecedíme, do vody nasypeme mletou kávu a přivedeme ji k varu. Necháme ustát a přecedíme do šálku. Nakonec kávu osladíme medem a doplníme smetanou.

 

82. KÁVA S MLÉKEM KAKAEM A GREPEM

 

 

1 lžička rozpustné kávy, 1/4 litru vody, 1/4 l mléka, 1 -2 lžičky kakaa, cukr, šťáva z poloviny středně velkého grepu, 4 lžíce ušlehané smetany.

 

Vodu s mlékem přivedeme do varu, hrnec odstavíme a necháme v tekutině rozpustit rozpustné kakao a kávu. Podle chuti osladíme a dochutíme šťávou z grepu.

 

25.05.2006 20:45

83. KÁVA S ROZINKAMI

 

 

2 lžíce rozinek v rumu, kousek celé skořice, 1/5 dl filtrované nebo překapávané kávy

 

Do šálku vložíme rozinky v rumu a kousek skořice. Zalijeme filtrovanou nebo překapávanou kávou. Po krátké chvíli skořici vyjmeme a  kávi podáváme.

 

84. KÁVA S RUMEM

 

 

1 dl vody, 7 g kávy, 2 malé kostky cukru, 1/4 pomeranče, 2 hřebíčky, kousek celé skořice, 3 lžíce rumu.

 

Do vody přidáme rozemletou kávu, přivedeme ji k varu, odstavíme z plamene a přecedíme ji do nahřátého šálku. Kostky cukru otřeme o kůru dobře omytého pomeranče, až se zbarví do oranžova a nasají pomerančové aroma. Potom je vložíme do kastrůlku, přídáme hřebíček, skořici, rum a dobřeoloupaný na kostky pokrájený pomeranč. Zvolna prohříváme (nevaříme) až pomeranč pustí šťávu. Vše procedíme do šálku s kávou. Kávu podáváme horkou hned po přípravě.

 

85. KÁVA S TONIKEM

 

 

1 dl silné filtrované kávy připravené ze 7 g kávy, cukr podle chuti, 2 porce vanilkové zmrzliny, tonik.

 

Do vysoké sklenice nalijeme silně vychlazenou filtrovanou kávu. Podle chuti ji osladíme a promícháme. Potom přidáme zmrzlinu a nakonec doplníme až po okraj tonikem. Podáváme s dlouhou lžičkou.

 

86. KÁVA VÍDEŇSKÝCH FIAKRISTÚ

 

 

3/4 šálku kávy, 2 lžičky třešňovice nebo rumu, cukr, kondenzované mléko, šlehačka

 

Do šálku nalijeme třešňovici nebo rum, zalijeme horkou čerstvě uvařenou kávou, osladíme a dobře rozmícháme. Doplníme kondenzovaným mlékem a ozdobíme šlehačkou.

 

 

87. KÁVA SMETANOVÁ

 

 

4 šálky filtrované nebo překapávané kávy, 5 lžic medu, 8 lžic kávového likéru, 1/2 šálku smetany ke šlehání, instantní kakao na posypání.

 

Filtrovanou nebo překapávanou kávu smícháme s medem, kávovým likérem a smetanou a necháme v chladničce dobře vychladit. Potom ji v mixéru umixujeme, až vznikna napěněná směs. Rozlijeme ji do pohárů a povrch posypeme instantním kakaem.

 

 

88. KÁVA SVATEBNÍ

 

 

1 lžička instantní kávy, 3/4 šálku vody, 1 žloutek, 1 lžička cukru

 

Do šálku dáme instantní kávu a zalijeme ji horkou vodou. Necháme mírně zchladnout a vmícháme žloutek utřený s cukrem. Kávu ihned podáváme

 

89. KÁVA TROPICKÁ

 

 

1 šálek filtrované kávy, 1 lžíce cukru, drcený led

 

Do šejkru vložíme drcený led. Přidáme cukr a přelijeme kávou. Dobře protřepeme, aby se káva dokonale vychladila. Potom pěnivý nápoj s ledem nalijeme do větší sklenice a podáváme.

 

90. KÁVA ZIMNÍ

 

 

1 žloutek, 20 - 30 g cukru, 1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy. 1 sklenka rumu.

 

V poháru umícháme žloutek s cukrem, zalijeme horkou kávou a rumem a ihned pijeme.

 

91. KÁVA ZÁZVOROVÁ

1 lžíce medu, na špičku nože mletého zázvoru, 1 šálek silné kávy, asi 2-4 lžíce smetany

Do šálku dáme med a promícháme s čerstvě mletým zázvorem. Zalijeme čerstvě připravenou kávou a doplníme smetanou.

 

92. KÁVA ŽIVOTABUDIČ

1 lžička citronové šťávy, 1 lžíce hroznového cukru, 1 šálek silné kávy

Všechno promícháme a hned podáváme. Může se pít i chlazená

 

93. KÁVOVÝ PUNČ ČOKOLÁDOVÝ

100 g čokolády na vaření, 2 lžičky instantní kávy, 500 ml mléka nebo smetany, 200 ml červeného vermutu, 50 ml rumu

 

Čokoládu rozlámeme na menší kousky a zalijeme malým množstvím horkého mléka a dohladka rozmícháme. Dolijeme zbylým mlékem, přidáme kávu a rozmícháme. Nakonec zalijeme nahřátým vermutem a rumem a rozdělíme do pohárů.

 

94. KÁVOVÝ PUNČ DÁNSKÝ

4 šálky silné filtrované kávy, 8 lžiček cukru, 8 hřebíčků, kousek celé vanilky, 100 ml rumu

 

Do malého množství připravené kávy přidáme cukr a koření a necháme v horké lázni asi 5 minut vylouhovat. Takto ochucenou kávu zalijeme zbylou kávou, dolijeme nahřátým rumem, promícháme, přecedíme a rozdělíme do šálků.

 

95. KÁVOVÝ PUNČ S VERMUTEM A KOŇAKEM

250 ml cezené nebo filtrované kávy, 250 ml bílého vermutu, 50 ml koňaku nebo brandy

Do horké kávy v konvici nalijeme zahřátý vermut a doplníme koňakem nebo brandy. Promícháme a rozdělíme do šálků.

 

 

96. KÁVOVÝ FLIP

1 žloutek, 4 kostky ledu, cukr podle chuti, 1/2 šálku silné filtrované kávy, 4 lžíce kávového likéru, 1 lžíce smetany.

Všechny přísady vložíme do šejkru, důkladně promícháme a slijeme do nízkých flipových sklenek. Hned podáváme.

 

97. KÁVOVÝ KRÉM

3 dl filtrované nebo překapávané kávy, 7 lžic tekutého karamelu, 2 dl smetany ke šlehání, 2 dílky čokolády

Kávu smícháme s karamelem, v kastrolku krátce povaříme a vychladíme v chladničce. Smetanu ušleháme, po částech do ní přidáme větší čast směsi kávy s karamelem a zvolna mícháme tak, aby vznikl jemný krém. Zbytek kávy s karamelem rozdělíme na dno pohárů, doplníme připraveným krémem a ozdobíme čokoládovými hoblinkami.

 

98. POHÁRY S KÁVOVOU PĚNOU

4 vaječné bílky, 1 lžíce instantní kávy, 4 lžíce moučkového cukru, 4 lžíce mandlí

Z bílků ušleháme tuhý sníh, do něj postupně zašleháme cukr a instantní kávu a došleháme na hustou pěnu. Rozdělíme do pohárů. Ozdobíme oloupanými, opraženými a na nudličky nakrájenými mandlemi.

 

99. MISKY S KÁVOVÝM SNĚHEM

4 bílky. 1/2 šálku filtrované kávy, 150 g krupicového sněhu,1 šálek smetany ke šlehání, 2 lžíce mandlí, piškoty

Z bílků ušleháme tuhý sníh. Filtrovanou kávu svaříme s cukrem na hustý sirup a po lžičkách ji zašleháme do sněhu. Na misky rozložíme piškoty a překryjeme je ochuceným kávovým sněhem. Povrch ozdobíme oloupanými na nudličky nakrájenými mandlemi.

 

100. PANAMSKÝ KÁVOVÝ KRÉM

5 dl mléka, 1 balíček vanilkového cukru, 40 g kávy, 6 lžic tekutého karamelu, 100 g mléčné čokolády, 4 žloutky, 100 g moučkového cukru, šlehačka, mandarinka nebo mandarínkový kompot, kiwi na ozdobu,

Mléko svaříme s vanilínovým cukrem, přidáme hrubě mletou kávu, a necháme asi 15 minut stát. Přecedíme, nalijeme do misky, přidáme ohřátý karamel, na dílky nakrájenou čokoládu a vlahé mléko. Mícháme dokud se čokoláda nerozpustí. Potom přidáme cukr utřený se žloutky, vložíme do vodní lázně a za stálého míchání připravíme krém. Plníme do úzkých pohárů, zdobíme šlehačkou, dílky mandarínky a kiwi.

 

101. KÁVA ORLICKÁ

7 g mleté kávy,

0,2l výčepní lihovina,

cukr


Do šálku si připravíme kávu,jako na tureckou,na sporák dáme nahřát výč.lihovinu a až začne pěnit(stejně jako když svařujem víno) kávu zalijeme.Nepřidáváme žádnou vodu,jen lihovina a káva. Je velice chutná,má zajímavé aroma,ale pozor,doporučuji pít jen v případě,že nás už nečekají žádné povinnosti.

 

28.02.2007 09:40:21
Viggen
Kávová tapeta

Kávová tapeta

Stáhněte si originální tapetu na Váš počítač.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one