Vítejte ve světe kávy,mezi milovníky a příznivci tohoto nápoje

Příprava cappucina - obecně

šálek kapučína

Příprava cappuccina

 Pokud si chceme opravdu vychutnat kávu jako "nápoj radosti", patrně vyhledáme nějakou útulnou kavárnu a nad kávovým lístkem budeme vybírat z pestré nabídky různých druhů káv. Je libo vídeňskou či irskou kávu, nebo snad něco ze slunné Itálie? Caffe mocha, latté, cappuccino? Ano, dáme si oblíbené cappuccino.

Už z názvu nápoje je patrné, že toto slovo je italského původu a vzniklo přirovnáním nápoje ke tvarově podobným kapucím, které nosili příslušníci římskokatolického řádu kapucínů. Právě tato kápě se používala k popisu pěny, která se tvoří na povrchu cappuccina, česky nazývaného "kapučíno".

šálek kapučína Ideálně připravené cappuccino tvoří jedna třetina espresa, třetina mléka a třetina vyšlehané mléčné pěny. Připravit správné cappuccino není vůbec jednoduchou záležitostí. Pozornost se musí věnovat především mléku, nesmí se přivést k varu a mělo by být nízkotučné, protože plnotučné mléko zastírá chuť a vůni kávy. V kavárnách používají většinou mléko ohřáté a to z důvodu, že jeho zpěnění netrvá tak dlouho, ovšem správné je naopak použití mléka studeného. Nejen, že lépe pění, ale jeho pěna vydrží déle a je chutnější. Podle pěny se nejlépe pozná, zda se cappuccino povedlo. U kvalitního nápoje by pěnová čepice měla vydržet až do posledního doušku. Při klasické přípravě je pěna posypána mletou skořicí, ale může se použít i práškové kakao nebo muškátový oříšek.

Na přípravu cappuccina je nejvhodnější káva arabika, nejlépe některý druh keňské kávy, která má plnou chuť a jemnou kyselost. Každý šálek cappuccina se musí připravit čerstvý, protože jen tak se u kávy rozvine její typické aroma a z kávového zrna se dostane to nejlepší.

Výsledný nápoj má mít jemnou kyselost, při pití se na stěně šálku musí usazovat crema, což je onen napěněný karamelově zbarvený extrakt, který by měl vydržet do posledního doušku. Samozřejmá věc na kterou by se v žádném případě nemělo zapomenout je i předehřátí šálku, v němž se káva podává.

tryska V kavárnách se při jeho přípravě používá kávovar s tryskou na přívod páry, pod kterou se zpění mléko a to se opatrně vlije do šálku s připraveným espressem, které by se mělo usadit mezi obě vrstvy mléka. Vzniklá pěnová čepice vytváří cappucino. V domácím prostředí si můžeme připravit kapučíno instantní, ale je nutno říci, že kvality skutečného italského nápoje nedocílíme.

Ať už si tento nápoj vychutnáváme kdekoli, měli bychom dodržovat tu nejdůležitější zásadu a tou je, že dobrá káva musí mít správnou atmosféru a příjemnou společnost.

 

18.01.2007 12:06:00
Viggen
Kávová tapeta

Kávová tapeta

Stáhněte si originální tapetu na Váš počítač.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one