Vítejte ve světe kávy,mezi milovníky a příznivci tohoto nápoje

Co je vlasně esspreso...?

řekneme si a objasníme pojem Esspreso

Co je to espresso?

Šálek espressa

 

 

Espressem se rozumí velmi tmavě upražená káva se silnou chutí a výrazným aroma. Káva espresso se stala jednou z nejvyhledávanějších druhů káv, které si člověk při různých příležitostech rád objedná. Pije se silná a černá a správně připravený nápoj má příjemnou vůni a nedefinovatelnou, velice jemně natrpklou příchuť. Na přípravu espressa jsou vhodné směsi kávy se zvýrazněnou kyselostí a s plnou chutí převážně z druhů arabiky. Jedná se určitě o jeden z nejobtížnějších způsobů přípravy kávy, dá se říci, že jde téměř o rituál. Záleží na mnoha faktorech, aby se nápoj povedl a výsledkem byla lahodná káva. Správně ji připravit není vůbec snadné a své o tom vědí "baristé", což jsou odborníci na přípravu kávy. V naší zemi máme bohužel zatím jen malé procento baristů a snad také proto odborníci říkají, že většina Čechů opravdu dobrou kávu nikdy nepila. Baristé musí perfektně ovládat nejen údržbu kávovarů a dalších příslušenství, ale musí umět také regulovat hrubost mletí kávy a vybírat vhodně upražené odrůdy.

Espresso

 

Právě u přípravy espressa je nejvyšší výtěžnost chuti ze všech možných úprav kávy. Uvádí se až 72 procent, což je sedmkrát víc než například u takzvaného "českého turka", i když je pravdou, že takto připravená káva má o něco vyšší obsah kofeinu nežli espresso.

Na vysoké výtěžnosti chuti espressa se podílí několik faktorů, káva musí být správně umletá pro daný způsob přípravy a voda by měla mít požadovanou teplotu, v žádném případě by nikdy neměla přejít varem. Také důležitým, ale nepříliš známým faktem je, že s vypitím hotového nápoje se nemá dlouho otálet.

Aromatické látky obsažené v kávě jsou totiž těkavé a pokud ji necháme stát a myslíme si, že nám studená káva nevadí nebo, že ji dokonce máme studenou raději, pak si můžeme být jisti, že po hodině pijeme už pouze "obarvenou vodu".

Pro dobré espresso je typických pět následujících parametrů: jemně mletá káva, kterou protéká 90 stupňů horká voda po dobu 30 vteřin pod tlakem 15 barů a výsledkem je malý šálek s 30 mililitry espressa.

23.11.2006 10:39:43
Viggen
Kávová tapeta

Kávová tapeta

Stáhněte si originální tapetu na Váš počítač.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one